BLOG

Výskyt plísní v domácnosti a jejich nebezpečí

5417 Views 0 Liked
Zařazeno v kategorii: Rady a tipy

Kde se berou a co způsobují

Výskyt plísně v domácnosti je velký problém, který bychom neměli podceňovat. Nejde jen o estetické hledisko, ale je prokázáno, že při dlouhodobém pobytu v místnostech zasažených plísněmi nám hrozí vleklé zdravotní problémy.

Plíseň je druh houby, která se tvoří kdekoliv na vlhkých místech – typická místa jsou kolem sprchy, pračky, sušičky, v kuchyni okolo myčky nádobí či jen v hlíně pokojových rostlin. Běžně se však plísně vyskytují také na tapetách, podlahových krytinách, obkladech či za okenními rámy. Plísním se daří ve všech špatně větratelných domech a není rozhodující, zda jsou to domy luxusní či obyčejné. Plísně ke svému životu dokonce nepotřebují světlo ani kyslík, pouze vlhkost a daří se jim i v prostředí, kde se teplota pohybuje mezi 18-28 °C. V takových podmínkách vzniká během pouhých pěti dnů z jedné spory další miliarda nových spor. Někdy za plísně mohou i neviditelné závady v domě. Například unikající voda z radiátoru či netěsnící zvlhčovač vzduchu, které nejsou na první pohled vidět a přesto mohou způsobit velké problémy například na skryté stěně či pod kobercem.

Plísně se rozmnožují a rozšiřují sporami, které se vzduchem přenášejí na velké vzdálenosti. Vdechování těchto spor z plísní může být velmi nebezpečné. Nejvíce jsou plísněmi ohroženy děti, starší jedinci a lidé ve špatném zdravotním stavu. Kromě toho plísně do ovzduší uvolňují těkavé látky (např. ketony, aldehydy, estery aj.), které způsobují bolesti hlavy, dráždí oči, pokožku a poškozují sliznice dýchacích cest.

Plíseň v panelovém bytě

Panelové domy mají na rozdíl od jiných staveb při boji s plísní velkou výhodu. Panel, respektive beton, který je základem zdiva v bytech, není totiž savý. To znamená, že plíseň, která se v místnosti vytvoří, neprostupuje dále až do hloubky panelu. Plíseň tedy zasáhne „pouze“ povrchovou malbu a následně omítku – dále plíseň prostupuje velice ztěžka. Při nedostatečné výměně vzduchu mohou plísňová ložiska vznikat kolem ostění stavebních otvorů (okna, balkonové stěny). V panelových bytech se často vyskytují plísně po vytopení bytu sousedy, případně jinou havárií v domě, například při špatné funkci vzduchotechniky objektu či chybně provedených hydroizolací.

Plíseň v novostavbě

Tvorba plísní v novostavbách (byty, rodinné domy) je ve většině případů způsobena nedostatečným vyschnutím zdiva a omítek po dokončení stavebních prací. Noví obyvatelé těchto domů jsou překvapeni, v jaké míře se v novém obydlí tvoří ložiska plísní. V každém případě je nutné tato místa ošetřovat a pravidelně větrat. V novostavbách je tedy stejně jako ve starších domech a bytech vhodná prevence. Prevence opatření ve formě postřiků rizikových míst (rohy místností, stěny v okolí oken apod.) před vlastním nastěhováním nábytku bezpečně zajistí tato místa před napadením plísněmi. Pokud nejsou veškeré stavební práce v novostavbě ukončeny, doporučujeme použít GUAa PROFI GUASAN jako příměs do stavebních směsí (omítky, barvy, spárovací hmoty). Prevence je totiž vždy levnější než samotná likvidace plísní.

Plíseň ve sklepě

Ve starých nebo vlhkých sklepech, které jsou špatně izolovány, vznikají rozsáhlá ložiska plísní, které dále prorůstají do obytných částí domu. I zde je třeba včas zakročit. Plíseň se může snadno rozšířit pomocí poletujících spor na věci, které jsou ve sklepě uskladněny (oblečení, potraviny, knihy atd.) Pokud se jedná o sklepní prostory trvale vlhké, bez možnosti řádného odvětrávání nebo izolace, je využívání jakéhokoli prostředku pouze dočasným řešením. V případě prostředku GUAa PROFI GUASAN je taková pomoc na cca 6-12 měsíců. Následně je vysoká pravděpodobnost, že se plíseň vyskytne znovu a celý postup likvidace se musí opakovat.

Doporučené produkty